16. Безжични мрежи

 

         Те представляват един от ярките примери за това, как конвергенцията посреща нуждите както на бизнес клиентите, така и на домашните потребители. Bluetooth (безжична технология с малък обхват) заменя късите кабели. Досега са продадени над 40 млн. Bluetooth мобилни телефона, повече от 2000 компании разработват Bluetooth устройства, а над 1000 продукта, включително принтери, телефони и мишки са регистрирани в Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Bluetooth  представлява безжична технология с малък обхват, която може да свърже близко разположени устройства, например мобилни телефони, слушалки, принтери, преносими и джобни компютри. Благодарение на нея могат да бъдат създавани временни връзки между тях, като особеност на технологията е, че настройките за свързване са бързи и лесни.

            Bluetooth работи в честотния диапазон от 2,4 GHz до 2,485 GHz, който се използва и за нуждите на научните, медицинските и военните организации. Всяко Bluetooth устройство се характеризира с определен клас на работа. Спецификацията дефинира три класа, наречени съответно Class 1, Class 2 и Class 3. Всеки определя максималното разстояние, на което устройствата могат да осъществяват и поддържат връзка, както и консумираната от тях електроенергия. Продуктите от Class 1 могат да работят на разстояние до 100 метра и имат най-висока консумация на енергия 100 mW. Устройствата от Class 2 поддържат връзка на ефективно разстояние до 10 метра и консумират около 2,5 mW. Те са и най-широко разпространени. Последните, от Class 3, работят при разстояния, не по-големи от един метър, но пък се отличават с най-ниска консумация – едва 1 mW.

          Безжичните LAN (Local Area Network - локална мрежа), WLAN (Wireless Local Area Network – безжична локална мрежа) обогатяват възможностите на домашните мрежи. Днес в света има над 25 млн. WLAN устройства а 741 продукта са одобрени от Wi-Fi Alliance. Клиентските предпочитания са насочени към домашните LAN рутери и карти за достъп. Продължава и технологичното развитие, предимно в областта на 802.11g (стандарт за безжични мрежи).

        Компаниите се фокусират върху WLAN обществените точки за достъп (hotspot). Те включват осигуряване на Интернет достъп за места като барове,хотели и метростанции.

         Продължава и растежът на GPRS. През 2005 GPRS изпревари GSM (Global System for Mobile communications - Глобална система за мобилни комуникации) и е станала доминиращата в света технология за мобилна инфраструктура. ”Мирът” се поддържа от по-бавните темпове на замяна на клетъчните апарати - средно на 2 г. Пускането на GPRS PC карти позволява на бизнес и домашните клиенти да осигурят безжична GRPS свързаност на своите PC-та и Pocket PC-та.

           Мобилните комуникации се появяват през 80-те години на миналия век. Въпреки пълната мобилност при ползването на телекомуникационните услуги (предимно телефонни), която те са осигурявали, в началото никой не е можел да предположи скоростта, с която те ще се развиват. Мобилните клетъчни мрежи се разрастват с изключителни темпове и осигуряват все по-голямо покритие по територия и по население. Технологиите предоставят все по-модерни, многофункционални, малогабаритни и евтини терминални устройства. Към телефонията се прибавят непрекъснато нови разнообразни услуги. Мобилният телефон вече не е лукс, а необходимост за всеки. Към 2005 г. потребностите от телекомуникационни услуги по фиксираните мрежи, мобилните мрежи и Интернет се изравнят, като всяка от тези мрежи наброява един милиард потребители.

 

 

Wi-Fi мрежи – технология и възможности

 

             В безжичните локални мрежи връзките се осъществяват обикновено на разстояния от един до няколко стотици метра, но има WLAN с максимален обхват до няколко километра. За осигуряване на масово приложение те работят в нелицензираните радиочестотни обхвати ISM (от Industrial, Medical, Scientific), а използваните приемници предаватели принадлежат към категорията устройства с малък обхват SRD (Short Range Devices). По принцип съвременните WLAN предават само цифрови данни, като в зависимост от максималната им скорост съществуват три групи технологии за реализация.

          Първата група са високоскоростните технологии (High Throughput Technology) с максимална скорост не по-малка от 12 Mbps, дадени с номера 1-3 в Табл. 1. Технологията HIPERLAN/2 е предназначена за предаване на данни, разговори и изображения в индустриални, административни и битови сгради, учебни заведения и изложбени зали. Чрез нея се реализират клетъчни WLAN с малък обхват, като се очаква масовото им разпространение. По определение широчината на канала на свръхшироколентовата технология (Ultra Wideband Technology) UWB трябва едновременно да е не по-малка от 20% от средната му честота и не по-малка от 500 MHz. Дадената в Табл. 1 максимална скорост се очаква скоро да бъде достигната и надмината, а честотният обхват е утвърденият в САЩ. Основни приложения са за връзка на персонални компютри с всякакви периферни устройства, включително за разговори по Интернет, и на развлекателни апаратури като телевизионни приемници, звуковъзпроизвеждащи системи и цифрови фотоапарати. Технологията Wi-Fi е предназначена за мрежи, работещи по стандартите IEEE802.11, за които терминът Wi-Fi представлява същото, което е Ethernet за стандартите IEEE802.3. WiFi е революционна безжична технология за обединяване на компютри в мрежа и/или връзка в Интернет. С нея Интернетът става наистина мобилен и дава на потребителя свобода за постоянна връзка както в рамките на една зона (стая, етаж, дом, заведение, район), така и по целия свят. От Табл.1 се вижда, че съществуват две разновидности на технологията, като само тази по стандарта IEEE802.11a е високоскоростна. Тя разполага с честотна лента от 300 MHz с 15 канала и 52 носещи честоти във всеки от тях.

      Какви са предимствата на Wi-Fi:

  Недостатъците са:

     След всичко казано дотук може да сe направи извода, че безжичните мрежи определено са една много добра алтернатива на физически свързаните мрежи. Поради ред причини, изброени по-горе, Wi-Fi може да помогне да се реализира мрежово свързване между две точки, между които преди това връзката е била невъзможна. Използването на ефира като преносна среда е нож с две остриета – лесно и достъпно, но със своите недостатъци поради възможните физически пречки между устройствата, които са свързани. За най-големите удобства не може да се спори – липса на кабели, сравнително добра скорост, възможност за достъп до Интернет на места, където реално нямате друга алтернатива. Невидимо “окабеляване” на дома и възможност за свързване до всеки един безжичен компютър във всяка точка от дома.

 

Конвергенция между WLAN и клетъчни мрежи

 

Доставчикът на корпоративни безжични LAN решения Trapeze Networks в тандем със стартираща компания за мобилни устройства демонстрира сливането на клетъчните и Wi-Fi мрежи. Trapeze заявява, че нейните безжични LAN могат да взаимодействат с уредите на DiVitas Networks, като дават възможност на всеки апарат с ОС Microsoft Windows Mobile 5.0 да преминава прозрачно от клетъчна към Wi-Fi мрежа и обратно.

Чрез клиентския софтуер DiVitas, зареден в апарата, потребителят, говорещ по телефона, може да се мести от едната мрежа в другата и обратно, без намесата на доставчика на клетъчната услуга. Компаниите са тествали апарати, предлагани от Cingular Wireless LLC и Verizon Wireless Inc. Демонстрациите са включвали съществуващо оборудване на Trapeze и бета версии на продукти на DiVitas.

Производителите на мобилни устройства са започнали да пускат апарати с възможности за свързване към клетъчни мрежи и Wi-Fi. Те използват VoIP, за да осигурят на потребителя евтини разговори през домашните и бизнес Wi-Fi мрежи. От своя страна, доставчиците на инфраструктурни решения разработват технологията, която ще накара това да се случи, но сливането на двата типа мрежи все още е предизвикателство.

Калифорнийската фирма DiVitas е проектирала корпоративни устройства и клиентски софтуер за мобилно управление, които ще започне да продава към средата на годината. След като стартира с клиент за Windows Mobile 5.0, компанията планира да пусне софтуер за Symbian и Linux базирани апарати.

          Обслужването на клетъчните обаждания в корпоративната Wi-Fi мрежа би понижило разходите на организациите и в някои случаи би осигурило и други предимства. Не е изключение следният сценарий: двама служители в голямо предприятие говорят помежду си по клетъчните апарати, независимо че се намират в един и същи офис. Прехвърлянето на тези разговори към WLAN мрежата или преминаването през офисната централа на обажданията до далечни дестинации при наличие на отстъпки за обем би снижило значително перото “телеком” в разходната част от бюджета.

В някои фирми свързването на двурежимни телефони към IP централата може да осигури специални възможности като 4-цифрово бързо набиране например. Wi-Fi възможностите могат да подобрят покритието на мобилните телефони в офисите, ако компанията е внедрила Wi-Fi мрежата както трябва.