Търсене
Close this search box.

ПРОЕКТ НА ПРОФ. РАДОСЛАВ РАШКОВ ОТ ФИЗИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ НА СУ Е ОТЛИЧЕН ОТ ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ“ СРЕД НАЙ-УСПЕШНИТЕ ЗА 2024 Г.

На 23 април 2025 г. в тържествената зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките се проведе официалната церемония по награждаване на най-успешните научни проекти, финансирани от Фонд „Научни изследвания“ на МОН и отчетени през 2024 г. Представени бяха 22 проекта в различни научни области, отличили се с високи научни постижения, иновации и принос към развитието на българската и световната наука. Пет от отличените проекти са на учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

На събитието присъстваха ректори на университети, представители на академичната и научна общност, учени и експерти от различни научни области, ръководители на проекти и гости, а водеща на церемонията бе Валерия Николова от Българското национално радио.

Управителят на Фонд „Научни изследвания“ проф. дхн Юрий Кълвачев приветства участниците и гостите и подчерта значимостта на научната дейност и приноса на Фонда към развитието на научните изследвания. Той отчете накратко и дейността на Научния фонд през миналата година.

Във всяка от научните области: Биологически науки, Математически науки и информатика, Медицински науки, Науки за Земята, Обществени науки, Селскостопански науки, Технически науки, Физически науки, Химически науки, Хуманитарни науки, Двустранно сътрудничество бяха отличени по два успешни проекта. Председателят и членовете на Изпълнителния съвет на ФНИ връчиха наградите на отличените проектни екипи в съответните научни направления.

 

Във област „Физически науки“ бе отличен проектът „Фундаментални закони и холография“ на проф. дфзн Радослав Рашков от Физическия факултет.

Всички взаимодействия между основните градивни елементи във Вселената се управляват от четири фундаментални сили: силни и слаби ядрени сили на ниво елементарни частици и атомни ядра, гравитация на астрофизични и космологични мащаби (произход, структура и еволюция на Вселената) и електромагнетизмът на всички междинни мащаби. Според съществуващата от няколко десетилетия насам хипотеза при енергии от мащаба на Планк всичките 4 фундаментални взаимодействия в природата са обединени. Усилията на физическата общност в тази посока доведоха до откриване на обещаващ кандидат – теорията на струните. Струнната теория в момента е най-обещаващия претендент за теория, описваща всички фундаментални взаимодействия, включително квантова теория на гравитацията. Струнната теория притежава огромен брой симетрии. Заедно с познатите ни – калибровъчни, репараметризационни, дискретни и т.н., нов тип специфични симетрии, а именно дуалностите, стават концептуално важни. Търсенето на обединена теория в която дуалността играе решаваща роля доведе до т.нар. Холографско съответстви или дуалност. Откриването на дуалността между струнната и калибровъчната теория даде съществен тласък на мисленето ни не само за тези теории, но също така и за фундаменталните закони в Природата и най-вече за самото пространство-време. По настоящем струнната теория се приема от физическата общност като модел описващ гравитацията на квантово ниво. В същото време тя стои проблема за намиране на точни резултати, разкриващи същността на квантовата гравитация, а така също на силно взаимодействащи системи като квантова теория на полето и гравитацията на микроскопично ниво. Проектът на проф. Радослав Рашков третира въпроси, отнасящи се до фундаменталните закони и тяхното проявление в холографското съответствие. Той е интердисциплинарен (теоретична физика и съвременна математика) и е тематично свързан с редица престижни международни проекти. Проектът включва млади специалисти и има за цел да допринесе за подготовката на висококвалифицирани специалисти, имащи вече международен опит, за професионална реализация в такива важни иновативни области на науката като силно взаимодействащи квантови системи и появяващите се концептуално нови връзки между квантовия свят и информационните пространства.

Другите отличени проекти от СУ „Св. Кл. Охридски“ са:

Проф. дбн Йордан Думанов от Биологическия факултет е отличен в областта на медицинските науки за „Асоциация на бестрофин-1 с мембранни домени в моделни монослоеве и епителни клетки – предпоставка за иновативни терапии за дегенерации на ретината“.

В областта на обществените науки отличие получи проектът „Идентифициране на нагласите и оценките на гражданите за достъпа, качеството и използването на електронните публични услуги“ на доц. д-р Николай Нетов от Стопанския факултет.

В химическите науки сред отличените проекти е „Изследване на гигантски мицеларни структури в смесени разтвори на сърфактанти, техните взаимодействия и реологични свойства“ на чл.-кор. проф. Красимир Данов от Факултета по химия и фармация.

Доц. д-р Ани Бурова от Факултета по славянски филологии получи отличие в областта на хуманитарните науки за ръководения от нея проект „Преходът след 1989 г. – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература“.