Търсене
Close this search box.

Заповядайте на Пролетния ден на отворените врати 2025 във Физическия факултет на Софийския университет!

На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интереса, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.

Обществото на обединените нации (ООН) обяви 2025 г. за Международна година на квантовата наука и технологии. По този повод откриващата лекция ще бъде на тема „Чудният свят на фотониката“ от акад. проф. дфзн Александър Драйшу, ръководител на катедра „Квантова електроника“. В рамките на лекционния панел всички посетители ще погледнат както към микрокосмоса, така и към далечните космически обекти и дори първите мигове на самата Вселена. Докторантът Ивайло Дионисов ще разкаже за света на елементарните частици и как е устроена материята, а гл. ас. д-р Александър Куртенков и доц. д-р Владимир Божилов ще представят съответно „Защо планетите в Слънчевата система са осем?“ и „Вселената: една загадка на 14 милиарда години“. Д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс от Научния институт за космическия телескоп (STScI), САЩ, Фулбрайтов стипендиант и постдокторант към катедра „Астрономия“ по НП „Млади учени и постдокторанти“, ще представи изключително интересна лекция на тема „Тайните на космическия прах“.

Освен богата лекционна програма, всички посетители ще могат да се насладят на множество интересни научни демонстрации за всички възрасти, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет и да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.

През 2025 г. Пролетният ден на отворените врати се реализира с подкрепата на Национална програма „Образование с наука“, като ще бъде представен и специален щанд на програмата. Очакваме Ви!

Място на провеждане: Физически факултет на Софийски университет „Св. Кл. Охридски“,

Адрес:  бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр, София, карта: https://goo.gl/maps/up4usemrE3XbU7wZ7

Вижте официалното събитие във Facebook тук.

ЛЕКЦИОННА ПРОГРАМА В ЗАЛА А205

11:00-11:10 – Откриване

 

Лекционен панел 1 (11:10 до 12:10 )

11:10-11:40 „Чудният свят на фотониката“, лекция по повод Международната година на квантовата наука и технологии, акад. проф. дфзн Александър Драйшу, ръководител на катедра „Квантова електроника“

11:40-12:10 „Защо планетите в Слънчевата система са осем?“, гл. ас. д-р Александър Куртенков, катедра „Методика на обучението по физика“

 

Лекционен панел 2 (13:30 до 14:30 )

13:30-14:00 “Светът на елементарните частици. Как е устроена материята?”, докторант Ивайло Дионисов, катедра „Атомна физика“

14:00 -14:30  „Вселената: една загадка на 14 милиарда години“, доц. д-р Владимир Божилов, катедра „Астрономия“, зам.-декан на Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“

 

Лекционен панел 3 (15:00 до 15:30 )

15:00-15:30 „Тайните на космическия прах“, д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс, Научен институт за космическия телескоп (STScI), Фулбрайтов стипендиант и постдокторант към кат. „Астрономия“ по НП „Млади учени и постдокторанти“

 

11:30 – 15:00 Демонстрационни щандове във фоайето на сграда „А“

  • Щанд на Национална програма „Образование с наука
  • Забавни физични експерименти – демонстрации от всички области на физиката
  • Демонстрационен щанд с научни експерименти от катедра „Радиофизика и електроника“
  • Демонстрации на нашите партньори от „Университет за деца“/„ScienceMeUp“
  • Светът на светлината отвътре – реално участие в експерименти, демонстрации от областта на фотониката и оптиката от катедра „Квантова електроника“ и щанд на Студентския клон на Optica към СУ
  • Представяне на „Проект на малък модулен реактор на бързи неутрони“

 

11:30-15:30 Посещение на избрани лаборатории с гид

  • Лаборатория по Лазерна физика и приложения (А-017),

– Как се наблюдава динамиката на реални процеси в квантови системи.

– Фотоволтаична система за собствени нужди: От неефективното към ефективното. 

– Как се изгражда съвременна научна инфраструктура и за какво служи тя? Представяне на „Eкстремна кохерентна светлина в средната инфрачервена и рентгеновата област като лабораторна инфраструктура (ХЕФЕСТ)“, обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура на България 2020 – 2027.

  • Лаборатория по плазмени технологии, А010 (сутерен, сграда А)

– Разряди при атмосферно налягане за третиране на газове

– Установка за плазмено отлагане на графенови наноструктури

  • Лаборатория по оптометрия (А519)
  • Лаборатория с демонстрация на Атомно Силова Микроскопия (А107)
  • Научна лаборатория „Технология на материалите“, А014 (подземно ниво сграда А)
  • Учебна лаборатория „Механика“ – А308-А310
  • Учебно-научна лаборатория „Метрология на йонизиращите лъчения“, каб. В23
  • Лаборатория по механика и електричество (А429)
  • Лаборатория по фемтосекундна фотоника

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.