В началото на 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ получи официално потвърждение и сертификат за акредитация на магистърската програма „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ с преподаване изцяло на английски език от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Сертифицирането на програмата и на нейните абсолвенти с международно приложение към дипломата от МААЕ се издава в рамките на програмата “International Nuclear Management Academy”, в която за момента са включени едва десетина водещи университета в света.
За да получи акредитацията INMA на МААЕ, всяка подобна магистърската програма трябва да има определен набор от компетенции, свързан както с технически знания, така в областта на мениджмънта, лидерството и управлението на процеси в ядрената сфера. Двугодишната магистърска програма на Софийския университет на английски език се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а завършилите я ще получат българска диплома в професионално направление „Администрация и управление“ и международен сертификат от МААЕ.
„Физическият факултет отдавна е признат на международно ниво, най-вече благодарение на количеството и качеството на научната продукция на академичния си състав. За първи път обаче магистърска програма с участие на преподаватели от Физическия факултет получава международна акредитация, и то от Международната атомна агенция. За нас това е признание, че Софийският университет е успял да съхрани академичния си капацитет за обучение на специалисти на ниво, отговарящо на най-добрите международни стандарти. Поддържането и развитието на този академичен потенциал е абсолютно условие за развитието на ядрената енергетика в България.“, заяви проф. д.фз.н. Георги Райновски, декан на Физическия факултет на СУ, по повод официалното признание от МААЕ.
„За Стопанския факултет е огромна чест и отговорност да си партнира с Физическия факултет на Софийския университет в тази инициатива. Международната акредитация не е самоцел, а заслужено признание за високото качество на обучение и за международната приложимост на нашата програма. Тя допълва и акредитациите ни за икономическо, финансово, счетоводно и бизнес образование от ACCA, CFA Institute, AMBA и е важна стъпка по пътя ни към следващи акредитации като AACSB и EQUIS. Не на последно място, стартирането на програмата през 2024 г. се случи в момент, в който ядрената енергетика по света отново е обект на засилен интерес, а в България ще се развиват нови проекти с множество нови работни места. Вярваме, че това ще я направи още по-търсена и успешна.“, допълва деканът на Стопанския факултет в СУ доц. д-р Атанас Георгиев, който е и директор на програмата от страна на факултета.
Директор на програмата от страна на Физическия факултет е доц. д-р Пламен Петков, с богат академичен и практически опит в ядрената сфера. Доц. Петков е и първият член на екипа, който започва подготовка за създаване на акредитираната програма в СУ още преди повече от 5 години.
През м. март 2024 г. в програмата бяха записани първите 17 магистри, които вече завършват втория семестър от обучението си. През летния семестър те посещаваха лекции по икономика и мениджмънт в Стопанския факултет, а през зимния семестър – във Физическия факултет на СУ. Профилът на участниците в програмата е свързан с ядрения сектор и ядрените технологии, като част от тях вече са на средни и висши ръководни позиции. Този випуск ще получи при завършването си диплома от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и специално приложение на английски език от Международната агенция за атомна енергия, което удостоверява, че са завършили акредитирана програма от инициативата “International Nuclear Management Academy” на МААЕ.
Програмата получава силна подкрепа и от работодателите в ядрения бранш, като част от студентите са финансирани за обучението си по този начин. В официалното откриване на програмата през м. март 2024 г. се включиха с приветствия и заявки за подкрепа г-н Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране, Валентин Николов, тогавашен изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, както и Мартин Георгиев, изпълнителен директор, НЕК ЕАД. На откриването присъства и зам.-ректорът на СУ акад. проф. д.х.н. Тони Спасов.
Тази година магистърската програма ще приема кандидати до 31 януари, като повече информация може да бъде намерена на адрес https://bit.ly/energy-su. Официалното откриване на учебната година и първите лекции за новия випуск ще са на 10 март. Обучението се провежда в няколко едноседмични модула с интензивно натоварване през всеки семестър, което позволява комбиниране с работния график на учащите и записването на кандидати както от София, така и от други градове като например Козлодуй.
За акредитацията INMA от МААЕ
Програмите, включени в инициативата INMA, са насочени към настоящи и бъдещи мениджъри, работещи в сектора на ядрената енергетика, както и за неенергийни приложения. INMA е част от дейностите по управление на ядрените знания към Департамента по ядрена енергия на МААЕ. До момента акредитация от МААЕ за обучение в такива програми са получили само 10 университета в света: KEPCO International Nuclear Graduate School, Южна Корея; Будапещенски университет по технологии и икономика, Унгария; Северозападен университет, Република Южна Африка; Тексаски университет A&M, Съединени американски щати; Токийският университет в Япония; Университет на Witwatersrand, Република Южна Африка; Университет на Айдахо, Съединени американски щати; Университет на Западна Бохемия, Чехия; Национален политехнически университет, Армения; Национален изследователски ядрен университет (МИФИ), Москва, Русия.
За магистърската програма в СУ
Магистърската програма „Nuclear Technologies, Management, and Innovations“ е в професионално направление 3.7 „Администрация и управление“ с продължителност четири семестъра и е изцяло на английски език. Дисциплините в програмата се водят от щатни преподаватели в Софийския университет, от хонорувани преподаватели от практиката, както и от гост-лектори от чуждестранни и български научни организации, институции и компании.