Търсене
Close this search box.

МНОЖЕСТВО УЧЕНИЦИ ОТКРИХА КРАСОТАТА НА НАУКАТА ПО ВРЕМЕ НА ЕСЕННИЯ ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ НА ФИЗИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ НА СУ!

Над 450 посетители, сред които множество ученици, учители и обща публика от София и страната посетиха Есенния ден на отворените врати на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“. Събитието се проведе на 15-и ноември и представи интересни лекции, разнообразни научни демонстрации и възможност за посещение на научни лаборатории.

Есенният ден на отворените врати бе открит от проф. дфзн Георги Райновски, декан на Физическия факултет, който поздрави всички посетители. Проф. Райновски подчерта, че през 2024 г. Физическият факултет отбелязва 135 години от обучението по физика в Софийския университет, което показва устойчивостта и качеството на българските учени и преподаватели. Проф. Райновски сподели и за още две годишнини – 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) и 25 години от членството на България в ЦЕРН. По този повод от 21 ноември до 28 ноември Физическият факултет ще е домакин на специална изложба, посветена на годишнината. Всички посетители са добре дошли, като изложбата е с вход свободен и ще бъде достъпна във фоайето на Физическия факултет от 10 до 17 часа.

В рамките на лекционни панел, посетителите разбраха как работят квантовите компютри и по какъв начин фундаменталните научни открития могат да доведат до пробивни иновации в напия живот. Темата представи Христо Тончев, докторант в катедра „Теоретична физика“, която през 2024 г. отбелязва своя 100-годишен юбилей.

Повече за добива на „енергия от нищото“, която да захранва т.нар. Интернет на нещата (IoT) и бъдещите 6G устройства, представи доц. д-р Емил Владков от катедра „Радиофизика и електроника“. Лекцията показа връзката между телекомуникациите, с които сме свикнали в нашия технологичен свят, и програмите, по които се обучават студентите във Физическия факултет – инженерите, които ще създадат света на бъдещето.

След музикален поздрав от г-н Богомил Тодоров и кратка почивка, лекционният панел продължи с представяне на ключовото значение на експериментите в Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН), представени от Радослав Симеонов, докторант към катедра „Атомна Физика“. По изключително интерактивен и нагледен начин, с помощта на множество демонстрации, лекторът показа как работят детекторите на частици.

Гл. ас. д-р Николай Димитров от катедра „Квантова физика и електроника“ завърши панела с лекция, в която разказа за физиката зад генерирането на свръхкъси лазерни импулси. Това е една от най-перспективните области във физиката, с която са свързани множество Нобелови награди. Изследванията, които правят учените от катедра „Квантова физика и електроника“, са на предния фронт на науката и имат изключително голямо приложно и фундаментално значение.

Във фоайето на Физическия факултет посетителите имаха възможност да разгледат щандове с богата демонстрационна програма от експерименти от всички области на физическите науки, показани от учени, студенти и преподаватели от Физическия факултет и нашите партньори от „Университет за деца“.  Специално внимание предизвика и щандът на Национална програма „Образование с наука“, на която учени и ученици показаха как академичният опит може да се свърже със средното образование и това да доведе до качествена положителна промяна в нагласите на учениците към природните науки като цяло.

Като част от програмата на Есенния ден на отворените врати, посетителите разгледаха избрани лаборатории, включително лабораториите по лазерна физика и приложения, по плазмени технологии, по физика на елементарните частици и много други. По този начин гостите на събитието се впуснаха в реалните експерименти и наблюдения, с които се занимават учените и преподаватели от Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“.

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на ЦЕРН и 25 години от членството на България във водещата научна организация, е представена във фоайето на Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ и може да бъде разгледана от 21 до 28 ноември в часовете от 10 до 17 часа. Заповядайте! Повече информация ще откриете ТУК.