С двудневен научен форум Катедра „Теоретична физика“ на Физическия факултет на Софийския университет отбелязва 100-годишния си юбилей. В събитието участват водещи специалисти, които ще изнесат лекции по актуални научни теми.
Заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов поздрави присъстващите от името на министъра проф. Галин Цоков. Той посочи, че за него като физик е чест да бъде част именно от тази катедра и отбеляза, че в Министерството на образованието и науката Катедра „Теоретична физика“ е много добре известна като една от най-успешните не само във Физическия факултет и Софийския университет, но и в държавата.
Акад. Витанов припомни, че двама от ръководителите на катедрата са били министри – единият е основателят на катедрата проф. Георги Манев, а другият е акад. Матей Матеев. „Тук виждам много настоящи членове на катедрата, бивши, виждам и вероятно някои бъдещи и искам да благодаря на колегите от катедрата за това, че ме приеха преди 23 години да бъда част от една атмосфера, която е много конкурентна, без никакво съмнение, но и много колегиална. Мисля, че духът в Катедра „Теоретична физика“ е от огромна полза за всички нейни членове, а също така и за студентите“, отбеляза акад. Витанов. Той подчерта, че стандартите за обучение в катедрата винаги са били високи и не са проявени компромиси през годините.
Акад. Витанов припомни, че преди петнадесет години е създадена новата бакалавърска програма „Квантова и космическа теоретична физика“, която бързо се е превърнала в една от най-успешните специалности във Физическия факултет. „От името на министъра изказвам поздравления към всички членове на катедрата – настоящи и бивши, за този забележителен юбилей. Не са толкова много катедрите доживели 100 години и пожелавам на всички творческо дълголетие и много бъдещи успехи“, каза в заключение заместник-министъра.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев поздрави присъстващите с празника от името на цялата академична колегия на Алма матер. Той изказа огромната си благодарност за всичко, което правят за развитието на българската наука и издигането на престижа на Софийския университет. „Катедрата има забележително присъствие не само в преподавателската, но и в научно-изследователската дейност и в разпознаваемостта на университета в международен план“, отбеляза ректорът и допълни: „Бъдете живи и здрави, продължавайте да работите така, поддържайте високите стандарти и ви пожелавам все повече бъдещите членове на катедрата да са сред вас, защото иначе нямаме бъдеще. На добър час!“.
Деканът на Физическия факултет проф. Георги Райновски благодари за поканата и отправи поздрав от името на колегията на факултета: „За всеки един студент, който е минал през Физическия факултет, в съзнанието му остават много преподаватели, но истината е, че една голяма част от тези преподаватели винаги са били от Катедра „Теоретична физика“. По-хубавото нещо, което виждам днес е, че вече като преподавател през мен са минали няколко поколения студенти, и голяма част от студентите, които съм запомнил, днес ги виждаме в същата тази катедра, което показва, че катедрата е жизнена, за факултета тя е от изключително значение“. Той припомни, че през тази година празнуваме 135 години от началото на формалното обучение по физика на университетско ниво, а само 35 години след това е основана катедрата, която е крайъгълен камък във факултета и по всичко личи, че ще остане такъв.
По думите на декана в научно отношение в катедрата има учени, които са видими на световно ниво и това говори, че научните изследвания, които се провеждат тук, са съществени, разпознаваеми по света и до голяма степен оформят облика на Физическия факултет в рамките на университета и държавата. „Благодаря ви за усилията, надявам се да продължите в същия дух, надявам се новото поколение, което се задава да поеме отговорностите, които стоят пред него и ви желая здраве и успешно честване“, каза в заключение проф. Райновски.
Председателят на Съюза на физиците в България проф. Александър Драйшу прочете поздравителен адрес от името на съюза, а доц. д-р Калин Стайков – ръководител на Катедра „Теоретична физика“, представи поздравителен адрес от името на Катедра „Атомна физика“.
Доц. Стайков запозна накратко с историята на Катедрата. През 1891-1924 г. теоретичната физика в Алма матер се развива в специалност „Математика и физика“, а курсовете, свързани с теоретична физика, се четат от математици. През 1904 г. е създадена Катедра „Математична физика и аналитична механика“ и се появява курсът „Теоретична физика“. На 10 юли 1924 г. с промяна в Закона за народното просвещение се създава Катедра „Теоретична физика“, а неин ръководител до 1944 г. е проф. Георги Манев. Катедрата се разширява значително след 1955 г., а нейните членове през годините активно участват в академичния и обществения живот. Представители са били декани, заместник-декани на Физическия факултет, заместник-ректори на Софийския университет, министри и зам.-министри член-кореспонденти и академици на БАН, а учени от катедрата като акад. Витанов, чл.-кор. Язаджиев, проф. Попов, ежегодно попадат в топ 2% на учените в света според известната като Станфордска класация.
Научният форум продължи с доклад на акад. Николай Витанов на тема: „Квантова оптика и квантова информатика в Катедра „Теоретична физика“.