УСПЕШНО СЕ ПРОВЕДЕ ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ ПО ГЕОЛОГИЯ И ГЕОФИЗИКА „MISTY STRANDZHA“

В началото на месец септември се проведе практическо обучение по геология и геофизика „Misty Strandzha“, този път с финансовата подкрепа на OMV Petrom и Society of Exploration Geophysicists (SEG), както и с подкрепата на Центъра за подводна археология. Обучението се състоя в района на Южното Черноморие и ПП „Странджа“ и в него взеха участие студенти от Геолого-географски и Физически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Минно-геоложки университет ‚Св. Иван Рилски“, както и докторанти и стажанти в Геологическия институт на БАН и др. По време на обучението студентите и докторантите се запознаха с геоложкия строеж и рудните находища/проявления в посетения район и се научиха да прилагат разнообразни геофизични методи – електротомография, магнитометрия, пасивна сеизмика, гравиметрия, радиометрия, заснемане с дрон. Обучението се води от гл. ас. д-р Гергана Георгиева от ФФ, СУ, гл. ас. д-р Атанас Кисьов от МГУ, гл. ас. д-р Християн Цанков от МГУ, доц д-р Стоян Георгиев от Геологически институт, БАН и гл. ас. д-р Елеонора Балканска от ГГФ, СУ.

В програмата на практическото обучение бе включено и посещение на Информационния посетителки център на ПП „Странджа“ в гр. Ахтопол, където инж. Иван Камбуров изнесе лекция за богатствата на природния парк, а Кирил Велковски за дейността на Центъра за Подводна археология в гр. Созопол. През последните два дни от обучението, участниците имаха възможност да се качат на изследователския кораб на Центъра за подводна археология, където бяха запознати с приложението на редица геофизични методи за изследване на морското дъно.