ФАКУЛТЕТСКИ НАУЧЕН СЕМИНАР „ФИЗИКАТА ДНЕС“ 28.05.2024г.: НА ТЕМА „РАМАНОВА СПЕКТРОСКОПИЯ НА α-FeOOH (ГЬОТИТ)“ ОТ ПРОФ. ДФН МИРОСЛАВ АБРАШЕВ

Лекцията резюмира хронологично типичния път, по който протича едно изследване в областта на Рамановата спектроскопия – от предварителното проучване и решението за изследване на едно вещество, търсенето на подходящите образци, трудностите, свързани с измерванията, интерпретацията на получените резултати, сравнението им с теорията и числените пресмятания, до публикуването на резултатите. Пример ще бъде едно изследване на мултифероика гьотит (α-FeOOH) с орторомбична кристална структура, с теоретично предсказан силен магнитоелектричен ефект, имащ фазов преход антиферомагнетик-парамагнетик при 120 °C.

• КОГА: 28.05.2024 г., 16:00 до 17:00 часа
  • КЪДЕ: Зала А315, Физически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“
  • ЛЕКТОР: проф. дфн Мирослав Абрашев катедра „Физика на кондензираната материя и микроелектроника“ към Физическия факултет на СУ

За лектора: Мирослав Абрашев завършва специалност „Физика“ към Физическия факултет на СУ през 1988 г. със специализация „Радиофизика и електроника“. От 1989 до 1992 е докторант в кат. „Обща физика“ с научен ръководител проф. Милко Илиев. През 1993 защитава дисертация за „кфн“ на тема “Раманова спектроскопия на HxRBa2Cu3O7-y (R = Y, Pr, Gd) и R2BaCuO5 (R = Y, Ho, Gd)”. От 1993 досега работи в кат. „ФКММ“. През 2012 защитава дисертация за “дфн” на тема “Раманова спектроскопия на оксиди с перовскитоподобна структура”. От 2013 е професор във ФзФ. Водил е лекции, семинари и лабораторни упражнения по Обща физика (“Механика”, “Молекулна физика”, “Електричество и магнетизъм”, “Оптика”), “Основи на физиката – 1”, “Физика на кондензираната материя”, „Раманова спектроскопия“, „Симетрия на молекулите и кристалите“. „Александър фон Хумболд“ стипендиант. Работил е като гост-изследовател в Технически университет в Берлин, в Свободен университет в Берлин, в Университет Chalmers в Гьотеборг, във Федерален университет на Рио Гранде до Сул в Порто Алегре и в Университет Хюстън. Научните интереси на Мирослав Абрашев са в областта на физиката на кондензираната материя, лазерната спектроскопия, кристалографията, фононите. Раманов спектроскопист. Изследвал е основно оксиди (перовскити, оксиди на преходни и редкоземни метали), графен и други въглеродни материали. Активно работи и в областта на образованието по физика в средното училище. Последните 20 години е председател на Националната комисия за състезанията по физика и ръководител на българския отбор за Международната олимпиада по физика.