На 17 ноември 2023 г., от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ „Св. Кл. Охридски“ отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интересна, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.
По време на Есенния ден на отворените врати посетителите ще могат да се запознаят с най-новите предизвикателства пред физиката, да разберат повече за Нобеловата награда по физика за 2023 г., за откритите от България нови светове – екзопланети в далечния Космос, да разкрият тайните на космическите технологии и науката зад черните дупки и много други. Всички участници ще могат да се насладят на научни демонстрации, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет, да наблюдават Слънцето с телескоп, да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.
Очакваме Ви!
Време: 17 ноември 2023 г., от 11:00 до 15:30 часа
Място на провеждане: Физически факултет на Софийски университет „Св. Кл. Охридски“,
Адрес: бул. „Джеймс Баучър“ 5, гр. София
11:00 – 11:15ч. – Откриване
– 11:15 до 11:45ч.: „Нобеловата награда по физика за 2023 и приносът на преподавател от Физическия факултет на СУ“ – чл. кор. проф. дфзн Александър Драйшу, катедра „Квантова електроника“
– 11:45 до 12:15ч.: “Космически технологии“ – ас. Стоил Иванов, катедра „Радиофизика и електроника“
– 13:30 до 14:00ч.: „Наука за всички“ – доц. дфзн Андон Рангелов, катедра „Теоретична физика“
– 14:00 до 14:30ч.: „Черни дупки и екзотични компактни обекти в съвременните теории на гравитацията“ – докторант Валентин Делийски, катедра „Теоретична физика“
– 14:30 до 15:00ч. “Екзопланети: в търсене на планети-близнаци на Земята“ – доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физическия факултет, преподавател от катедра „Астрономия“
Наблюдения на Слънцето с телескоп от катедра „Астрономия“ (пред сграда А, в обедните часове и при хубаво време)
Прожекции на документалния филм „4% Вселена“, катедра „Атомна физика“ – Информационен център, фоайе на сграда „А“ (вдясно, до Кариерен център на Физическия факултет)