Търсене
Close this search box.

Новата учебна лаборатория „Автоматизация на проектирането в електрониката“ бе официално открита във Физическия факултет на Софийския университет

На 10 февруари 2022 г., във Физическия факултет на Софийския университет бе открита официално новата учебна Лаборатория по автоматизация на проектирането в електрониката (Electronic Design Automation Lab, EDA Lab). Лабораторията е създадена с помощта и активната подкрепа на два от гигантите в света в полупроводниковата индустрия и микроелектрониката – GlobalFoundries, производител на полупроводникови интегрални схеми, и Cadence Design Systems, производител на широк набор от софтуерни инструменти за проектиране на електронни системи. Инициатори и двигатели за създаването на Лабораторията са д-р Добромир Гайдаджиев от GlobalFoundries и проф. Стоян Русев, проф. Мирослав Абрашев и доц. Станимир Колев от екипа на Физическия факултет. Това сътрудничество се основава на една традиция, която идва чрез проф. Русев и проф. Вълчева и техните бивши студенти, които днес работят в GlobalFoundries.

Сред официалните гости на събитието бяха проф. Анастас Герджиков – ректор на СУ, проф. Генка Петрова-Ташкова – зам. министър на образованието и науката, д-р Добромир Гайдаджиев, директор на сектор „Обезпечение на проектирането“ в GlobalFoundries, България и инж. Антон Клоц – мениджър на университетската програма в Cadence Design Systems. Освен тях, българският клон на GlobalFoundries бе представен от инж. Иван Петков, мениджър на отдел и Мариана Димитрова, ръководител на отдел „Човешки ресурси“. Инж. Пенчо Христов бе гост от името на „Йота Волт“, фирмата дистрибутор на Cadence Design Systems за България, а г-жа Милена Савова, зам. директор „Програми и изложби“, гост от Детски научен център „Музейко“. Физическият факултет имаше широко представителство в лицето на декана проф. Георги Райновски, проф. Мирослав Абрашев (зам. декан и отговорник на бакалавърска специалност „Компютърно инженерство“, доц. Станимир Колев – ръководител на катедра Радиофизика и електроника и сертифициран от Cadence Design Systems преподавател, доц. Гичка Цуцуманова – ръководител на магистърска програма „Микроелектроника и информационни технологии“ и доц. Веселин Дончев – ръководител на катедра „Физика на кондензираната материя и микроелектроника“ и отговорник на бакалавърска специалност „Инженерна физика“.

В своето приветствие ректорът на СУ, проф. Анастас Герджиков, подчерта своето дълбоко задоволство че Софийският университет затвърждава високото ниво на обучение в областта на компютърното инженерство и електрониката и разширява сътрудничеството с водещи индустриални партньори. По думите на проф. Герджиков благодарение на лабораторията студентите в три бакалавърски и една магистърска програма ще научат нещо, което ще е полезно за тях и за обществото. Ректорът пожела успех на лабораторията и изрази надежда, че това начинание ще бъде много успешно.

Проф. Генка Петрова-Ташкова, заместник-министър на образованието и науката, подчерта своята увереност в успеха на лабораторията, доколкото съчетаването на практическото с академичното обучение е нещо, към което всички се стремим все повече. Създаването на по-добра връзка между университетите и работодателите е цел и на стратегията за висше образование на МОН, посочи зам.-министърът и добави, че в лабораторията това се вижда реализирано. По думите на зам.-министъра много студенти ще се докоснат до тези нови технологии и ще станат отлични специалисти, които след време ще работят за българската икономика.

Доц. Станимир Колев, един от инициаторите и двигателите за създаването на Лабораторията, сподели, че тя стартира с провеждането на два курса през настоящата учебна година – „Вградени системи“ и „Компютърно проектиране на електронни схеми“. В бъдеще, благодарение на достъпа до целия пакет софтуерни инструменти на Cadence, ще се развиват и други дисциплини. Той благодари на целия екип, работил по създаването на лабораторията и на всички, взели активно участие в този проект. Той изрази радостта си от това сътрудничество и развитието на Софийския университет и Физическия факултет в посока на подпомагане на студентите да учат по-приложни неща.

Д-р Добромир Гайдаджиев, директор на сектор „Обезпечение на проектирането“ в GlobalFoundries, България, подчерта, че изключително ползотворното сътрудничеството на GlobalFoundries и техния развоен център в София с Физическия факултет на Софийския университет се изразява не само в осигуряването на компютърната техника за лабораторията, но и в обучението на студенти. Специалисти от фирмата обучават в дисциплината „Вградени системи“, което дава на студентите незаменим достъп до знания и умения с директно приложение в съвременната полупроводникова индустрия. Д-р Гайдаджиев изтъкна, че лабораторията е от полза за всички страни – и за студентите, и за преподавателите, и за бизнеса. Според него в следващите 5-6 години се очаква търсенето на чипове да се увеличи многократно и инженери с възможности за проектиране на интегрални схеми и познания по електроника ще са едни от най търсените в света.

Инж. Антон Клоц, мениджър на университетската програма на Cadence Design Systems (американска компания със силно присъствие в Европа) с гордост заяви, че новата инфраструктура е първата сертифицирана лаборатория на Cadence на Балканския полуостров и част от Cadence Academy Network. Чрез нея, студентите имат пълен достъп до целия пакет от най-новите продукти на Cadence, които се използват за проектиране на съвременни високопроизводителни процесори, аналогови и цифрови интегрални схеми, електронни вериги и много други. По думите му винаги е била силна връзката със Софийския университет, който подготвя отлични кадри. Той отбеляза, че микроелектрониката става все по силна в Европа и именно затова е важна тази инициатива. Инж. Клоц изтъкна, че с колегите му са щастливи да съдействат чрез своя софтуер и благодари за успешното партньорство. Той изрази надежда успешното партньорство да продължи в бъдеще и пожела успех на лабораторията.

Лабораторията по автоматизация на проектирането в електрониката бе официално открита от декана на Физически факултет проф. Георги Райновски, който подчерта, че в случая имаме пример за добро сътрудничество между университета и бизнеса и изрази своята увереност, че лабораторията ще подпомогне обучението на стотици студенти в следващите години и ще даде тласък на развитието на млади таланти в областта, за каквито електронната и компютърна индустрия в България изпитват остра нужда през последните години.